سیپ ترانک ، SIP Trunk یا خط تلفن اینترنتی چیست؟

8 فوریه, 20200 کامنت 3CX

سیپ ترانک ، SIP Trunk یا خط تلفن اینترنتی چیست؟

خطوط تلفن اینترنتی یا SIP Trunk از نظر کاربرد همانند خطوط تلفن ثابت شهری معمولی هستند با این تفاوت که از سرویس دهنده مخابراتی شما تا محل استفاده شما مانند منزل یا محل کار بر روی خطوط مسی

منتقل نمیشوند.


این خطوط از فناوری VoIP  برای برقراری تماس تلفنی بر بستر شبکه IP بجای خطوط مسی سنتی یا PSTN  استفاده میکنند.

SIP  پروتکل و یا یکی از راهکارهای انتقال صدا بر روی بستر اینترنت میباشد. پروتکل SIP  یک بر روی تمامی تجهیزات تلفنی روز قابل استفاده میباشد.

 نامهای دیگر خطوط تلفن اینترنتی : SIP Phone – SIP Line – SIP Trunk – VoIP Line – VoIP Phone 


سیپ ترانک ، SIP Trunk چیست؟

SIP Trunk از شبکه IP برای فعال ساختن سازمان ها برای برقراری تماس تلفنی استفاده می کند.

تکنولوژی trunk SIP نیاز به اتصال اینترنتی یا یک فروشنده VoIP، PBX فعال IP و یک عنصر مرزی یا دروازه برای پشتیبانی از ارتباطات صوتی مبتنی بر IP است.

با استفاده از SIP، صدای شما در هنگام مکالمه تلفنی به یک Packet یا همان بسته در شبکه IP (اینترنت) تبدیل می شود، مانند ایمیل یا وب.

SIP یک پروتکل یا راه ارتباطی بسیارتوانمند و سبکی است ، از این رو موجب افزایش کارایی و کاهش هزینه های اوپراتورهای تلفن و مصرف کننده میگردد.

همانطور که گفته شد بستر مورد استفاده SIP ، شبکه های IP  می‌باشد و از بزرگترین شبکه های IP  میتوان به اینترنت اشاره نمود.

شبکه قدیمی خطوط تلفن شهری یا  PSTN با خطوط مسی آنالوگ، خطوط ISDN BRI ، E1 و T1، با ورود فناوری SIP به سرعت ناپدید می شود و جای خود را به سیپ ترانک – SIP Trunk  میدهند.

همچنین در کنار تلفن های ثابت شهری ، تلفن همراه نیز آماده انتقال ازخطوط قدیمی PSTN به Sip Trunks مدرن تر و قابل انعطاف تر حرکت می کند.

اپراتورهای بزرگ مخابراتی سریعا بستر مسی انتقال خطوط تلفن ثابت قدیمی ( زوج سیم مسی ) را حذف می کنند و مشتریان را به IP یا SIP Trunk انتقال می دهند و بنابراین استفاده از  SIP  در آینده نزدیک، اجتناب ناپذیر خواهد بود.

شرکت های تلفن از قبیل ورایزون تا سال 2018 در ایالات متحده از آمریکا دیگر از خط تلفن شهری مسی استفاده نخواهند کرد.

در انگلستان، خطوط تلفن شهری مسی به کمتر از 3 میلیون خط از 4.7 میلیون خط در سال 2007 رسید و روند سرعت زیادی دار.

در سال 2017، تلفن های بزرگ مانند BT، KPN، France Télécom، Deutsche Telekom و Telecom Italia خط تلفن شهری مسی ISDN را از بین برده اند.

در نتیجه پروژۀ پیاده سازی خطوط تلفن شهری SIP یا SIP Trunk  در سال 2015 از سال قبل به میزان 62 درصد افزایش یافته است که عمدتا توسط آمریکای شمالی است.

سرویس Trunking SIP معمولا توسط یک ارائه دهنده خدمات اینترنت یا ISP  ارائه می شود.

بر خلاف شرکت مخابرات سنتی، خطوط سیپ ترانک – SIP Trunk ارائه شده، خطوط فیزیکی نیستند، بلکه خدماتی هستند که از طریق اتصال به شبکه IP یا اینترنت به شما ارائه می شوند.

اوپراتور تلفن Trunk SIP شماره تلفن ها و خطوط تلفن ثابت شهری را معمولا با قیمت های بهتری نسبت به مخابرات سنتی ارائه میکنند.

 در ایران نیز با تصمیمات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات ( وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات – دولت ) در سال ۱۳۹۴ شرکت های بزگ ارائه کننده سرویس اینترنت مجاز به ارائه خط تلفن شهری ثابت یا SIP Trunk شدند.

از این شرکتهای ارائه کننده خطوط تلفن شهری جدید یا SIP Trunk  میتوان به شرکت شاتل و آسیاتک اشاره نمود.

اکنون شما میتوانید به آسانی از این خدمات در ایران هم استفاده نمایید. لطفا در ادامه به مطالب زیر توچه فرمایید.


 

خطوط تلفن اینترنتی به دلیل اینکه بر روی شبکه های IP مانند اینترنت و اینترانت منتقل میشوند مزایای ذیل را دارند:

[accordion][acc_item title=”1- خط تلفن اینترنتی محدودیت جغرافیایی ندارد”]

همانطور که میدانید در خطوط تلفن شهری قدیمی ، دریافت سرویس محدود به طول مسیر سیم مسی مخابراتی بود و در صورتی که شما از محدوده مخابراتی دور میشدید و یا از محل نقل مکان میکردید دیگر قادر به دریافت سرویس و خدمات از آن مرکز مخابراتی نبودید و باید شماره تلفن ثابت خود را تغییر میدادید .

ولی در شماره تلفنهای اینترنتی  این محدودیتها وجود ندارند و شما میتوانید به گستره شبکه هایی مانند اینترنت خطوط تلفن خود را منتقل نمایید.

به عنوان مثال از اوپراتور تلفنی در آلمان شماره تلفن شهری بخرید و به سیستم تلفنی خود در تهران متصل نمایید.

[/acc_item]

[acc_item title=”قیمت ارزانتر خط تلفن ثابت“]

همانطور که میدانید در خطوط تلفن شهری قدیمی ، دریافت سرویس محدود به طول مسیر سیم مسی مخابراتی بود و در صورتی که شما از محدوده مخابراتی دور میشدید و یا از محل نقل مکان میکردید دیگر قادر به دریافت سرویس و خدمات از آن مرکز مخابراتی نبودید و باید شماره تلفن ثابت خود را تغییر میدادید .

ولی در شماره تلفنهای اینترنتی  این محدودیتها وجود ندارند و شما میتوانید به گستره شبکه هایی مانند اینترنت خطوط تلفن خود را منتقل نمایید.

به عنوان مثال از اوپراتور تلفنی در آلمان شماره تلفن شهری بخرید و به سیستم تلفنی خود در تهران متصل نمایید.

[/acc_item]

[acc_item title=”2- کیفیت صدای برتر و عدم قطعی در خطوط تلفن اینترنتی“]

همانطور که میدانیم در خطوط تلفن قدیمی با افزایش طول مسیر سیم تا درب شرکت ما احتمال قطعی سیم ، نویزی شدن ، افت کیفیت صدا وجود داشت در صورتی که در خطوط تلفن اینترنتی با مشکلات قبلی موجه نبوده و از کیفیت صدای HD  برخوردار خواهیم بود.

[/acc_item] [acc_item title=”3- عدم تغییر شماره تلفن شما”]

یکی از مشکلاتی که همیشه با آن روبرو بودیم تغییر شماره تلفن شرکت بوده است ، با هر جابجایی شماره تلفن مان تغییر میکرد و مشتریان ارزشمن خود را از دست میدادیم و یا مجبور به تغییرات عمده ای در تبلیغات و اوراق اداری میشدیم.

با استفاده از خطوط تلفن اینترنتی به دلیل امکان جابجایی آسان اطمینان داریم خطوط تلفن ما تغییر نخواهد کرد.

[/acc_item] [acc_item title=”4- عدم نیاز به مبدل های مخابراتی”]

همانطور که میدانیم در سیستمهای تلفنی ویپ IP Telephony  در صورتی که بخواهید از خطوط قدیمی یا سیم مسی استفاده کنیم باید آن را به ویپ یا IP تبدیل نماییم.

این تبدیل ها نیاز به خرید دستگاه Voice Gateway  دارند که بجز گرانی آنها موجب ازدست دادن کیفیت و تاخیر در مکالمه هم میگردند.

خطوط تلفنی اینترنتی با توجه به اینکه بر پایه IP و ویپ VoIP هستند بدون نیاز به دستگاه مبدل و صرف برق و کاهش افت کیفیت سرویس بهتری را به ارمغان می آورند.

[/acc_item] [acc_item title=”5- یک شماره تلفن بدون اشغالی “]

یک دیگر از مزایای خط تلفن اینترنتی این است که تعداد کانالهای قابل استفاده آن قابل تنظیم است.

به یاد داریم قبلا ار کسی به خط تلفن ما زنگ میزد آن خط اشغال میشد ولی اکنون میتوانیم یک خط با مثلا ۱۰ کانال ارتباطی داشته باشیم یعنی اگر ۱۰ نفرهم به ما زنگ زدند یا ما با آن خط به کسی زنگ زدیم دیگر آن خط شهری اشغال نمیشود.

شاید شما بخواهید این شماره تلفن را به ۱۰۰ کانال همزمان ارتقا دهید که این امر از سمت اوپراتور به راحتی امکان پذیر است.

[/acc_item] [acc_item title=”6- خرید و نصب و راه اندازی سریع”]

با توجه به اینکه این خطوط از تکنولوژی های روز دنیا استفاده میکند به صورت آنلاین عرضه میگردند و شاید در یک روز راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گیرند.

[/acc_item] [acc_item title=”7- تعرفه های مکالماتی ارزانتر به همراه کیفیت برتر”]

با توجه به ورود اوپراتورهای دیگربه عرضه تلفن های اینترنتی ، فضای رقابتی ایجاد شده و هرکدام به دنبال کسب رضایت هرچه بیشتر مشترکین خود هستند.

از این رو کاهش هزینه مکالمات و افزایش کیفیت آن دستاورد این فضای رقابتی است.

[/acc_item][/accordion]

خرید خط تلفن ثابت اینترنتی  یا SIP Account

لطفا امتیاز دهید.
0 از 0

نوشته مرتبط

مزایا و امکانات مرکز تلفن ویپ
3CX مرکز تلفن ویپ

28 می, 20214 لایک3CX , Uncategorized @fa , تلفن تحت شبکه , مرکز تلفن ویپ, , , , , , , , , , ,

مرکز تلفن ویپ 3CX 3cx یک مرکز تلفن پیشرفته و با تمامی تلفن‌های تحت شبکه معروف و SIP Trunkهای ایرانی و خارجی سازگاری کامل دارد. آینـده سیسـتم هـای تلفـنی شرکتها و سازمانها در دست فنـاوری ویپ یا VoIP – Voice Over IP میباشد. بهتـر اسـت از همیـن امـروز حرکـت بـه سـوی آینده را آغـاز کنیـد. …

ادامه مطلب
10 دلیل برای انتقال مرکز تلفن شما به Cloud

1 اکتبر, 20203 لایکتلفن تحت شبکه , مرکز تلفن ویپ, , ,

10 دلیل برای انتقال مرکز تلفن شما به Cloud مقدمه: SaaS مخفف عبارت Software as a Service نوعی مدل ارائه نرم افزار است، به طوری که نرم افزار و اطلاعات مربوط به آن به طور کامل و یکپارچه روی ابر (Cloud)مستقر شده اند و دسترسی کاربران به نرم افزار با کمک یک مرورگر وب امکان …

ادامه مطلب